Redukce nadváhy

Atkinsova dieta

Autor: Isifa.cz

Atkinsova dieta je jednou z nejpopulárnějších a zároveň nejkontroverznějších diet. Nezakazuje totiž většinu potravin, které jsou při ostatních dietách cestou do pekel. Dovoluje konzumovat maso, uzeniny, mléčné výrobky bez omezení tuku, vejce, celozrnné pečivo či hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa.

Spočívá v maximální redukci příjmu sacharidů, jen 20 g denně, ale na druhou stranu povoluje přijmout neomezené množství potravin bohatých na bílkoviny — tedy právě masa, mléčných výrobků, uzenin či vajec.

Sacharidy totiž tělo připravují k fyzické aktivitě, a pokud k ní bezprostředně nedojde, zásoby „cukru“ se ukládají do tělesných tuků „na horší časy“. Podle Atkinse pokud tělo sacharidy přijímat nebude, začne je spalovat přímo z tukových zásob, a tak dojde k hubnutí.

Při Atkinsově dietě je doslova zakázaný pocit hladu, jíst se doporučuje po malých dávkách a nepřejídat se. Je třeba doplňovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci organismu — ale pozor — žádné slazené šťávy, limonády či ochucené vody. Z jídelníčku je třeba úplně vyloučit přílohy a obilniny.

Jak dlouho se drží?

Může se držet neomezeně dlouho, ale tělo je pod velkou zátěží a přichází o důležité živiny — doporučená doba je tedy 3—4 týdny.

Pro koho je a není vhodná?

Atkinsova dieta je vhodná pro ženy i muže, netrpí se při ní pocitem hladu, povolena je konzumace masa a tuků, ale je třeba vzdát se sacharidů tj. cukru a sladkostí. Dieta je často považována za účinnou i v případech, kde ostatní diety selhaly.

Není vhodná pro diabetiky, kardiaky a osoby trpící onemocněním ledvin. Také se nedoporučuje lidem, kteří zatěžují tělo velkou fyzickou zátěží — sportovcům apod., nedodává totiž všechny potřebné živiny a velké množství bílkovin ve stravě, tělo nadměrně zatěžuje při trávení.

Povolené potraviny

Maso, uzeniny, mléčné výrobky bez ohledu na množství tuku, vejce, celozrnné pečivo, zelenina (mimo zakázanou), ovoce (mimo zakázané), hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa, neslazené nápoje, víno (v malém množství).

Zakázané potraviny

Brambory, rýže, kukuřice, těstoviny ze semolinové mouky, pečivo z bílé mouky, banány, rozinky, meloun, ananas, mrkev, řepa, cukr, melasa, med, slazené limonády, pivo.

Klady

Dieta je často účinná i v případech, kdy ostatní diety neuspěly — je možné zhubnout rychle a trvale, podle doby trvání diety až o desítky kilogramů. Při dietě člověk netrpí hlady, nemusí se vzdávat oblíbených tučných jídel, masa a uzenin.

Zápory

Hlavním ze záporů je podobně jako u většiny diet nevyváženost jídelníčku, z níž vyplývá nedostatek živin. To s sebou může nést některá zdravotní rizika — tučná jídla mohou mít negativní účinnek na žlučník nebo slinivku břišní, dále mohou nastat potíže s ledvinami. Pro diabetiky či latentní diabetiky je život ohrožující nedostatek sacharidů, který ovlivňuje vylučování inzulinu. Může se objevit nedostatek vlákniny a vitamínů, pokud není vyvážená konzumace zeleniny a ovoce.