Redukce nadváhy

Zónová dieta

Autor: Isifa.cz

Zónová dieta vychází z Atkinsovy diety, jejím tvůrcem je americký biochemik Barry Sears, který Atkinsovu metodu snížení příjmů sacharidů v jídle ještě upravil.

Spoléhá se na přesné rozložení tří základních složek v potravě — každé jídlo má podle něj obsahovat přesně 30 % tuků, 30 % bílkovin a 40 % sacharidů. Díky tomuto rozložení naše tělo hubne, ale nestrádá hlady — běžně v naší stravě tvoří 60 % sacharidy, jejich podíl se sníží, a tak dochází ke spalování energetických zásob v tucích a snížení hmotnosti. Sears ale hlídá i zbylé živiny — díky doplňování bílkovin a tuků tělo nehladoví, a i když hubne, může si udržet svalovou hmotu. Dostane se tak do jakéhosi ideálního hormonálního rozložení, tvoří správný počet inzulinu a glukagonu, a tím se samo spravuje — tento stav těla nazývá „Sears zóna“. Proto zónová dieta.

Zónová dieta spočívá v menších porcích jídla v tříhodinových intervalech, za den tedy pět nebo šest jídel. Každé denní jídlo musí obsahovat přesný poměr tuků, sacharidů a bílkovin. Je tedy třeba si hlídat podrobné informace o potravinách — dieta je velmi náročná na přípravu. Má ale za cíl naučit přemýšlet nad jídlem, nad jednotlivými potravinami a uvědomit si, co jíme. Proces hubnutí se nedostaví naráz, probíhá poměrně pomalu, ale pokud se jednou dieta začne, je dobré s ní vydržet dlouhodobě — většina těch, kteří si na ni zvyknou, ji s úpravami drží celý život.

Jak dlouho se drží?

Zónová dieta je dlouhodobá, hubnutí jde poměrně pomalu, nejde ani tak o to prvoplánově zhubnout, ale naučit se o jídle přemýšlet a navyknout si na správný životní styl.

Pro koho je a není vhodná?

Zónová dieta byla původně vytvořena pro sportovce, neomezuje totiž ve fyzické činnosti, spíš naopak. Je tedy, na rozdíl od většiny diet, vhodná i pro osoby s vyšší fyzickou zátěží. Dále pro všechny, kteří nechtějí jen rychle a prvoplánově zhubnout, ale hlavně změnit životní styl a dlouhodobě udržovat tělo v rovnováze.

Nehodí se tedy pro někoho, kdo chce jednorázovou dietu s rychlým účinkem.

Povolené potraviny

Při zónové dietě jsou povoleny téměř všechny druhy potravin bez omezení, je si ale třeba hlídat podíl tuků a sacharidů — tedy obecně méně tučná a sladká jídla. Libové maso, drůbeží, ryby, mléčné výrobky, zelenina, ovoce (v menším množství), tmavé pečivo, ořechy, neslazené vody apod.

Zakázané potraviny

Zakázány jsou sacharidové bomby, obecně výrobky obsahující bílou pšeničnou mouku, přílohy atd. Bílé pečivo, těstoviny, brambory, cereálie, sladkosti, máslo, smetana, uzeniny, tvrdý alkohol, káva atd.

Klady

Při zónové dietě se vyhnete hladovění a náporu na tělo kvůli nedostatku důležitých živin. Jídelníček diety je velmi otevřený a je možné jíst v přiměřeném množství skoro všechny složky potravy.

Kromě hubnutí dochází zejména k vyrovnání hormonální hladiny v těle, k jakémusi ideálnímu stavu těla, a ke zdravé změně životního stylu.

Zónová dieta svým pomalým průběhem a postupným hubnutím nevede k jojo efektu, tělo hubne skutečně tak, jak potřebuje.

Zápory

Dieta chce hodně trpělivosti a odhodlání. Zejména začátky jsou těžké, dieta je náročná na přípravu a spočívá hodně v počítání kalorií, resp. joulů, a podílů živin v potravinách.